Dzień Tolerancji i Dzień Kultury Hiszpańskiej
Wraz z całą grupą która uczestniczyła w kursie na Teneryfie w Hiszpanii zorganizowaliśmy na naszym UTW „Dzień Tolerancji i Dzień Kultury Hiszpańskiej”. Wydarzenie zostało ogłoszone na stronie www. UTW, podane w Harmonogramie Wykładów, tak aby informacja o nim dotarła do możliwie dużej grupy odbiorów. Sala wykładowa zapełniła się nieomal w całości . Około 170 osób uczestniczyło w wydarzeniach przygotowanych dla przybyłych naszych studentów, ich rodzin oraz zaproszonych gości z innych organizacji senioralnych, które podejmują działania w zakresie edukacji osób dorosłych
W takcie spotkania przedstawione zostały 2 prezentacje:
- Prezentacja o tematyce kursu „Integracja i różnorodność”:
2. Prezentacja o Hiszpanii i Teneryfie:
W trakcie prezentacji przedstawiliśmy korzyści płynące z udziału naszej kadry i liderów w takim szkoleniu. Podkreśliliśmy też dodatkową wartość jaką była możliwość podniesienia naszych kwalifikacji językowych. Podzieliliśmy się swoimi wrażeniami i osobistymi refleksjami dotyczącymi merytorycznej strony przebytego szkolenia. W trakcie spotkania wszystkim uczestnikom kursu zostały wręczone dokumenty Europass Mobilność.
Tematyka spotkania poruszyła wiele osób na sali i pobudziła do żywych reakcji oraz dyskusji. Po spotkaniu wiele z nich podkreślało konieczność kontynuacji problemów społecznych w dalszej pracy w środowisku seniorów.
więcej zdjęć oraz filmów : https://photos.app.goo.gl/qoGQpitfCJmHJGwr9
autorka zdjęć i filmów: Nadia Gruca
————————————————————————————————
Wróciliśmy po odbytym kursie.
Nasza kanaryjska przygoda z w Hiszpanii, w pięknych okolicznościach podzwrotnikowej przyrody zakończyła się.
Wzięliśmy udział w 10- dniowym kursie „Różnorodność i integracja” prowadzonym przez hiszpańskiego trenera Jorge Garcia Rodrigueza . Nasz pobyt w Puerto de la Cruz oraz kurs organizowała Erasmus Learning Academy SL. Kurs prowadzony był w języku angielskim. Zajęcia prowadzone były w formie wykładów i prezentacji a także w formie warsztatów i ćwiczeń nad konkretnymi przytaczanymi przez trenera przykładami.
Kurs miał na celu rozwijanie świadomości kulturowej, dając narzędzia i nowe podejście do pracy z osobami dorosłymi, a także najlepsze praktyki w zakresie rozwijania tolerancji wśród osób dorosłych i przezwyciężania uprzedzeń i dyskryminacji. Różnorodność objawia się w różnych aspektach życia osobistego i społecznego takich jak pochodzenie społeczne, tożsamość kulturalna ,wyznawana religia, preferencje seksualne, rasa lub kolor skóry. Dyskutowaliśmy o przywilejach, uprzedzeniach prowadzących do stereotypów myślenia , o tym jak ważna jest empatia i rozwijanie wrażliwości na różnorodność. Na przytaczanych przykładach, w trakcie rozmów i dyskusji uczyliśmy się stosowania narzędzi promujących tolerancję. Uświadomiliśmy sobie wagę problemów integracji w grupie, wykluczenia czy umiejętności komunikowania się i relacje pomiędzy jej członkami.
Udział w kursie miał na celu wzmocnienie naszych umiejętności komunikacyjnych w zintegrowanym środowisku przyjaznym dla różnorodności.
To były zajęcia zmuszające nas często do przemyślenia własnych postaw i poglądów konfrontacji z poglądami osób o innej tożsamości . Czasami nie było łatwo bo były to dla wielu z nas trudne osobiste wyzwania.
więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/1nEAUdwjXV9TRc7R8
nasza prezentacja: utw.gliwice.pl/wp-content/uploads/2024/10/prezntacja-tolerancja-2.pdf
https://utw.gliwice.pl/wp-content/uploads/2024/10/prezntacja-tolerancja-2.pdf
W czasie wolnym organizacja przyjmująca zapewniła nam program turystyczno – kulturalny. W trakcie wycieczek zorganizowanych przez organizację przyjmującą poznaliśmy historie Teneryfy i jej wspaniałą przyrodę. i cudowne krajobrazy. Odwiedziliśmy historyczne miasteczko z czasów kolonialnych La Orotava oraz stare portowe miasteczko Garacicho . Od początku XV wieku Teneryfa jest wyspą należącą do Hiszpanii; naturalnie więc chcieliśmy więc wziąć udział w wieczorze z muzyką flamenco. Podziwialiśmy wspaniałe widoki wulkanu El Taide a także cudną przyrodę tej wyspy. W ogrodach botanicznych oraz w słynnym parku Loro Park podziwialiśmy zwierzęta żyjące w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska gdzie widzieliśmy jak wielka waga przywiązywana jest do zachowania naturalnych warunków przyrodniczych.
Pobyt na wyspie zachwycił na ale też wzbogacił naszą wiedzę o tej pięknym zakątku Hiszpanii, jednego z krajów Unii Europejskiej.
https://utw.gliwice.pl/wp-content/uploads/2024/10/prezentacja-teneryfa.pdf
———————————————————————————————
Jesteśmy gotowi do wyjazdu
Kurs ma na celu pomóc prowadzącym zajęcia edukacyjne w rozwijaniu ich świadomości kulturowej, dając im narzędzia i nowe podejście do pracy z osobami dorosłymi, a także najlepsze praktyki w zakresie rozwijania tolerancji wśród os. dorosłych, promowania różnorodności w grupie i przezwyciężania uprzedzeń i dyskryminacji. Podczas szkolenia uczestnicy poznają m.in.: modele kultury i tożsamości, mechanizmy prowadzące do rozpowszechniania się stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, sposoby na poprawę komunikacji i integracji w zespole. Poza tym poprawią swoją świadomość i kompetencje międzykulturowe, rozwiną wrażliwość kulturową i tolerancję, poprzez ćwiczenia symulacyjne oraz pracę z uczestnikami kursu z innego kraju EU, odkryją różne punkty spojrzenia na kulturę i różnorodność, będą uczyć się jak motywować i budować zaangażowanie wśród osób dorosłych.
Zajęcia przygotowawcze dla wszystkich osób zakwalifikowanych do wyjazdu tegorocznego na mobilność ” Tolerancja i integracja – nowy wymiar kształcenia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gliwicach”- zakończone!!!
Wszyscy uczestnicy przez okres 2 tygodni wzięli udział w zajęciach z języka angielskiego , i zajęciach z psychologii z elementami ćwiczeń integrujących osób w grupie . Wszyscy uczestniczyliśmy w gorących dyskusjach o istocie tolerancji w życiu, kulturze, kontaktach społecznych i obyczajowości .
Lektorka prowadząca z nami zajęcia z jęz. angielskiego wymagała od wszystkich uczestników dużej aktywności w trakcie lektoratów, które wymagały biernej i czynnej znajomości języka. Wiele uwagi poświęciliśmy słownictwu związanemu prawdopodobnie z tematami które pojawią się w trakcie zajęć, w których będziemy uczestniczyć w czasie naszej mobilności.
Wysłuchaliśmy również wykładu o kraju, do którego jedziemy na zajęcia, tzn. o Hiszpanii w tym o Teneryfie, miejscu naszej mobilności.
Decyzja Komisji Kwalifikacyjnej do realizacji projektu „Tolerancja i integracja – nowy wymiar kształcenia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gliwicach”
(2023-1-PL01-KA122-ADU-000121169)
Przyjęto 12 zgłoszeń. Wszystkie wnioski zostały ocenione zgodnie z postanowieniami „Regulaminu Rekrutacji”. Szczegółowy „Protokół z rekrutacji ” dostępny do wglądu u Koordynatora Projektu w biurze UTW (po uprzednim umówieniu telefonicznym). Zakwalifikowano 1 osób.
Regulamin rekrutacji do projektu:
Formularz zgłoszenia:
Kolejna realizacja międzynarodowego projektu
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach, realizuje kolejny projekt na skalę międzynarodową pn. „Tolerancja i integracja – nowy wymiar kształcenia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gliwicach” (2023-1-PL01-KA122-ADU-000121169). Przedsięwzięcie dofinansowane jest z UE. Okres jego realizacji to 31.12.2023 do 30.10.2024 roku. Wysokość otrzymanej dotacji to 29 980,00 EURO.
Projekt skierowany jest do kadry zarządzającej oraz edukacyjnej naszego organizacji. Osoby zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu, przejdą proces rekrutacji. Na potrzeby realizacji projektu zostanie przygotowany regulamin rekrutacji, który będzie określał kryteria oraz zasady weryfikacji. Kandydaci wypełnią formularze zgłoszeniowe. Do udziału w projekcie zostanie wybranych 10 osób, które wyjadą na mobilność do Hiszpanii. Uczestnicy wezmą udział w kursie pn. „Różnorodność i integracja” („Diversity and integration course”). Kurs ma na celu pomóc prowadzącym zajęcia edukacyjne w rozwijaniu ich świadomości kulturowej, dając im narzędzie i nowe podejście do pracy z osobami dorosłymi, rozwijanie tolerancji wśród os. dorosłych oraz narzędzia i najlepsze praktyki w celu uwzględnienia i promowania różnorodności w grupie i przezwyciężaniu uprzedzeń i dyskryminacji. Podczas szkolenia uczestnicy poznają m.in.: modele kultury i tożsamości, mechanizmy prowadzące do rozpowszechniania się stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, sposoby na poprawę komunikacji i integracji w zespole, nowe metody nauczania oraz narzędzia, które można zastosować do promocji różnorodności podczas zajęć z osobami dorosłymi. Poza tym: poprawią swoją świadomość i kompetencje międzykulturowe, rozwiną wrażliwość kulturową i tolerancje, poprzez ćwiczenia symulacyjne oraz pracę z uczestnikami kursu z innego kraju EU, odkryją różne punkty spojrzenia na kulturę i różnorodność, zwiększą świadomość kluczowych wyzwań w uznaniu promowania różnorodności, nauczą się jak motywować i budować zaangażowanie wśród osób dorosłych, poznają kulturę hiszpańską oraz codzienne życie mieszkańców Teneryfy oraz naturalne środowisko wyspy i sposoby na jej ochronę. W trakcie kursu uczestnicy będą mieli okazję podwyższyć poziom swojej znajomości języka angielskiego dzięki pracy w międzynarodowej grupie. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat oraz dokument Europass Mobilność, w którym zostaną wyszczególnione nowe umiejętności, zdobyte podczas mobilności.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z organizacją Erasmus Learning Academy SL, mającą swoją siedzibę na Teneryfie. Do zadań partnera będzie należeć organizacja szkolenia, monitoring, ewaluacja, prawidłowe uznanie efektów kształcenia.
Uczestnikom projektu zostanie zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, ciekawy program kulturowy podczas pobytu w Hiszpanii, bilety lotnicze, transfer na lotnisko, koszty związane z ubezpieczeniem. Przed wyjazdem na mobilność grupa weźmie udział w obowiązkowych zajęciach z języka angielskiego
zajęciach kulturowych oraz integracyjnych. Udział w kursie nie będzie generował dodatkowych kosztów ze strony jego uczestników.
W celu realizacji projektu, uchwałą Zarządu UTW z dnia 11.12.2023 powołano zespół w składzie:
- Koordynator Projektu – Aleksandra Podkańska
- Księgowa – Małgorzata Kosiba
W związku z przystąpieniem do realizacji kolejnego projektu Erasmus , w dniu 08.01.2024 Zarząd UTW podjął Uchwałę powołującą Komisję Kwalifikacyjną , której zadaniem będzie przyjmowanie i ocena złożonych Formularzy Zgłoszeń zgodnie z kryteriami określonymi w Regulaminie rekrutacji.
Skład Komisji:
- Krystyna Siemionka
- Danuta Kroemeke
- Anna Sowa
Wszystkie osoby wyraziły zgodę na pracę w komisji.
Szczegółowych informacji w sprawie realizacji projektu na wszystkich etapach, to jest: składania wniosków, procedury odwoławczej , przygotowań do udziału po zakończonym etapie kwalifikacji oraz samego uczestnictwa w kursie udzielać będzie Koordynator Projektu – Aleksandra Podkańska tel. 601 474 669.