Mobilność Grupowa Dorosłych w ramach akredytowanego projektu Erasmus+ nr 24-1-PL01-Ka121-ADO-00020434372 zakończyła się .
Kolejna 10 osobowa naszych studentów powróciła z pobytu w Ołomuńcu w czeskich Morawach po 6 dniowym pobycie w dniu 14.06.2025. . Zajęcia oraz spotkania a także koncert odbywały się w salach pięknego Regionalnego Muzeum a prowadzone były przez pracowników oraz zaproszonych gości.
W pierwszym dniu zajęć prowadzący zapoznali nas z programem zajęć a potem nastąpiła obustronna prezentacja przy zorganizowanym przez gości oraz gospodarzy poczęstunku.

Staraliśmy pokazać naszą kuchnie regionalną (smalczyk z ogórkiem, pikle, i grzybki marynowane, kołacze i ciasta a także nalewki). Wzajemnie poznawaliśmy czeskie i nasze słownictwo; szukając porozumienia w trzech językach (angielskim, czeskim i polskim).


Po wspólnym posiłku gospodarze zaprosili nas na spacer i zwiedzanie Ołomuńca. . Organizatorzy zapewnili również przewodnika, który przedstawił historię regionu oraz najważniejsze miejsca. Ołomuniec to piękne miasto, zwane też czasem „Małą Pragą” . Pokazano nam wspaniałe zabytki, m. in. Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, Fontanny miejskie, Katedrę św. Wacława, zegar Astronomiczny oraz urokliwe kamieniczki o pięknej architekturze . Przez cały okres naszego pobytu chętnie tam wracaliśmy w szczególnie do parku założonego za czasów panowania cesarzowej Marii Teresy.




Drugiego dnia nastąpiła wymiana doświadczeń oraz multimedialna prezentacja z wyjazdów finansowanych przez EU w ramach programów Erasmus; pracownicy muzeum oraz czescy seniorzy a jednej strony a my jako przedstawiciele gliwickiego UTW z drugiej.
Z młodymi pracownikami muzeum, którzy odbywali staże na wyjazdach stażowych Erasmus, mieliśmy okazję wymienić doświadczenia na temat realizacji projektów Erasmusa Wymienialiśmy opinie i poglądy o metodach pracy i kulturze pracy naszych krajów oraz doświadczenia z pobytów.
Tego dnia pojechaliśmy też do Hanackiego skansenu IXX-wiecznej architektury drewnianej gdzie dowiedzieliśmy się dużo o zwyczajach i pracy mieszkańców regionu Moraw dzieląc się jednocześnie naszą wiedzą o tradycjach i kulturze polskiej wsi.

W kolejnym dniu spotkaliśmy się z przedstawicielami klubów seniorów w Czechach. Wymieniliśmy doświadczenia o rodzajach prowadzonych zajęć, zainteresowaniach seniorów w naszych krajach . Odbyliśmy warsztaty rękodzielnicze „ wyplatanie ze słomy” . Była to znowu okazja do obustronnej nauki wielu terminów i zwrotów w języku czeskim i polskim.

Następnie zwiedziliśmy interaktywnego Muzeum Centrum Nauki „ Twierdza Wiedzy”, które w dostępny, zabawny sposób przybliża odwiedzającym naukę o otaczającym świecie. Dało to asumpt do wymiany doświadczeń międzykulturowych i różnych metodach szerzenia wiedzy w naszych krajach.
Ostatniego dnia zajęć merytorycznych pracownicy „naszego” muzeum oprowadzali nas po swoich ekspozycjach : historycznej, przyrodniczej, , broni palnej oraz historii Ołomuńca. A potem wspólnie odbyliśmy warsztaty „malowania” lnianych toreb – jako przykład zajęć w ich kubach seniorów . Była to znowu okazja do nauki wielu terminów i zwrotów w języku czeskim i polskim.


A popołudniu zostaliśmy zaproszeni na koncert czeskiej muzyki barokowej, który odbył się w salach „naszego” muzeum.

Ostatniego dnia pobytu – podsumowanie pobytu oraz nadanie certyfikatów Uczestnikom mobilności z Polski. W trakcie zajęć o różnorodnej tematyce związanej z kulturą regionu oraz Czech, uczestnicy spotykali się przedstawicielami kół senioralnych w Czechach , co było okazją do wymiany doświadczeń na temat pracy z seniorami. Z młodymi pracownikami muzeum, którzy odbywali staże na wyjazdach stażowych Erasmus, mieliśmy okazję wymieniać doświadczenia z realizacji projektów Erasmusa. Nasza Grupa poszerzyła swoją wiedzę o kulturze, zwyczajach Czechów, pracy Klubów Senioralnych oraz kuchni czeskiej. Porozumiewaliśmy się z naszymi gospodarzami w trzech językach: angielskim ale również czeskim i polskim ucząc się nawzajem. I tak zintegrowaliśmy się z naszymi sąsiadami osiągając założone w projekcie cele.
Zdjęcia z pobytu na mobilności: https://photos.app.goo.gl/pMtCgQLEQYsTML8m9
———————————————————————————————————–
Grupa gotowa do wyjazdu na mobilność spotkała się aby omówić przygotowania do wspólnego spędzenia i integracji również z czeskimi seniorami.


Ustalono plan działania a także zapoznano się z programem pobytu przygotowanym przez partnera czeskiego ” Educare et labora s.c.” z siedzibą w Ostrawie.
————————————————————————————————————–
KOMISJA REKRUTACYJNA oraz KOORDYNATOR PROJEKTU informują, że wpłynęło żadne odwołanie od wstępnej decyzji o wynikach rekrutacji.
W związku z tym wyniki ogłoszone jako wstępne nie ulegają zmianie
Decyzja Komisji jest ostateczna.
—————————————————————————————————
KOMUNIKAT Wstępny KOMISJI i REKRUTACYJNEJ przeprowadzającej rekrutację do Czech do akredytowanego projektu numer 2024-1-PL01-KA121-ADU-000204372, realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach.
Po sprawdzeniu i przeanalizowaniu 53 złożonych wniosków Komisja w składzie :
- Grażyna Lewkiewicz – pełnomocnik Koordynatora
- Iwona Kubiak – członek Komisji
- Ewa Matuszczak – członek Komisji przedstawiła wyniki:
LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU w wyjeździe do Czech (Ostrawa) ”Krótkoterminowa mobilność edukacyjne dorosłych słuchaczy „ do akredytowanego projektu numer2024-1-PL01-KA121-ADU-000204372, realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach
Lp. |
Imię i nazwisko |
1. |
Zirnsak Krystyna ( lider grupy) |
2. |
Towpik Anna |
3. |
Janicki Jerzy |
4. |
Szymkowiak Danuta |
5. |
Szymkowiak Henryk |
6. |
Gryziecka Elżbieta |
7. |
Gryziecki Andrzej |
8. |
Garbacz Krystyna |
9. |
Wieczorek Jadwiga |
10. |
Wojtyczka Danuta |
LISTA REZERWOWA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU w wyjeździe do Czech (Ostrawa) ” Krótkoterminowa mobilność edukacyjne dorosłych słuchaczy” do akredytowanego projektu numer 2024-1-PL01-KA121-ADU-000204372, realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach
LP. |
Imię i nazwisko |
1. |
Dudzińska Urszula |
2. |
Trocka Wanda |
3. |
Kurowska Bożena |
4. |
Kasprzyk Marta |
Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani do projektu mogą złożyć odwołanie w terminie 2 dni od ogłoszenia powyższych wyników.
Odwołanie należy złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem do Koordynatora projektu lub Komisji Rekrutacyjnej pełniących dyżur w biurze UTW Gliwice ul. Zwycięstwa 33/16 (domofon), pierwsze piętro w terminie:
– wtorek 18.03.2025 godz. 14.00 – 15.00 Odwołania zostaną rozstrzygnięte do dnia 21.03.2025.
Po rozstrzygnięciu złożonych odwołań lista osób zakwalifikowanych może zostać zaktualizowana.
Ostateczna lista uczestników zostanie potwierdzona 24.03.2025
———————————————————————————————————

Zgodnie z celami akcji, te programy, zajęcia i działania o charakterze niezawodowym powinny dotyczyć rozwoju kompetencji kluczowych, w tym umiejętności podstawowych potrzebnych do samorealizacji i rozwoju osobistego, włączenia społecznego oraz aktywności obywatelskiej, a także zwiększających szanse na samodzielność i zatrudnienie (jeśli dotyczą osób w wieku produkcyjnym), w tym rozwoju umiejętności cyfrowych wymaganych do skutecznego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii niezbędnych we współczesnym świecie. Programy, zajęcia i działania edukacyjne, w których uczestniczą dorosłe osoby uprawnione do wyjazdu edukacyjnego w Akcji 1 mogą mieć charakter uczenia się poza-formalnego, nieformalnego lub formalnego
Skład Komisji Kwalifikacyjnej wchodzą członkinie UTW:
- Grażyna Lewkiewicz
- Iwona Kubiak
- Ewa Matuszczak
Dyżury Komisji Kwalifikacyjnej przyjmującej wnioski będą się odbywały w GODS Studzienna 6 (Perełka), w następujących terminach:
Wtorek, 11.03.2025 godz. 14.00 – 15.30
Czwartek 24. 13.03.202 godz. 12.00 – 13.30
Wstępne wyniki prac Komisji zostaną ogłoszone do dnia 17.03.2025 na stronie internetowej.
Formularze dotyczące rekrutacji prosimy pobrać z poniższych linków do wydruku lub będą do pobrania w godzinach dyżurów Komisji.
Zapraszamy do składania wniosków sugerując chętnym aby tabelkę zawierający ocenę poziomu „Kompetencji Kluczowych” wypełniać po konsultacji z członkiniami Komisji, które udzielą Państwu niezbędne informacje w tym temacie.
Koordynatorem Projektu jest kol. Aleksandra Podkańska tel 601 474 669