Menu Zamknij

Erasmus+ 2025 /mobilność grupowa dla słuchaczy/Czechy

Mobilność Grupowa Dorosłych w ramach akredytowanego projektu Erasmus+  nr 24-1-PL01-Ka121-ADO-00020434372 zakończyła się .

Kolejna 10 osobowa naszych studentów powróciła z pobytu w Ołomuńcu w czeskich Morawach po 6 dniowym pobycie w dniu 14.06.2025. . Zajęcia oraz spotkania a także koncert odbywały się w salach pięknego Regionalnego Muzeum a prowadzone były przez pracowników oraz zaproszonych gości.

W pierwszym dniu zajęć prowadzący zapoznali nas z programem zajęć a potem nastąpiła obustronna prezentacja przy zorganizowanym przez gości oraz gospodarzy poczęstunku.

Staraliśmy pokazać naszą kuchnie regionalną (smalczyk z ogórkiem, pikle, i grzybki marynowane, kołacze i ciasta a także nalewki). Wzajemnie poznawaliśmy czeskie i nasze słownictwo; szukając porozumienia w trzech językach (angielskim, czeskim i polskim).

 Po wspólnym posiłku gospodarze zaprosili nas na spacer i zwiedzanie Ołomuńca. .  Organizatorzy zapewnili również przewodnika, który przedstawił historię regionu oraz najważniejsze miejsca.  Ołomuniec to piękne miasto, zwane też czasem „Małą Pragą” . Pokazano nam wspaniałe zabytki, m. in. Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, Fontanny miejskie, Katedrę św. Wacława, zegar Astronomiczny oraz urokliwe kamieniczki o pięknej architekturze . Przez cały okres naszego pobytu chętnie tam wracaliśmy w szczególnie do parku założonego za czasów panowania cesarzowej Marii Teresy.

 Drugiego dnia nastąpiła wymiana doświadczeń  oraz multimedialna prezentacja z wyjazdów finansowanych przez EU w ramach programów Erasmus; pracownicy muzeum oraz czescy seniorzy a jednej strony a my jako przedstawiciele gliwickiego UTW z drugiej. 

Z  młodymi pracownikami muzeum, którzy odbywali staże na wyjazdach  stażowych Erasmus, mieliśmy okazję wymienić doświadczenia na temat realizacji projektów Erasmusa Wymienialiśmy opinie i poglądy o metodach pracy i kulturze pracy naszych krajów oraz doświadczenia z pobytów.  

Tego dnia pojechaliśmy też do Hanackiego skansenu IXX-wiecznej  architektury drewnianej gdzie dowiedzieliśmy się dużo o zwyczajach i pracy mieszkańców regionu Moraw dzieląc się jednocześnie naszą wiedzą o tradycjach i kulturze polskiej wsi.  

W kolejnym dniu spotkaliśmy się z przedstawicielami klubów seniorów  w Czechach. Wymieniliśmy doświadczenia o rodzajach prowadzonych zajęć, zainteresowaniach seniorów w naszych krajach . Odbyliśmy warsztaty rękodzielnicze „ wyplatanie ze słomy” . Była to znowu okazja do obustronnej nauki wielu terminów i zwrotów w języku czeskim i polskim.

Następnie zwiedziliśmy interaktywnego Muzeum Centrum Nauki „ Twierdza Wiedzy”, które w dostępny, zabawny sposób przybliża odwiedzającym naukę o otaczającym świecie.    Dało to asumpt do wymiany doświadczeń międzykulturowych i różnych metodach szerzenia wiedzy w naszych krajach.

Ostatniego dnia zajęć merytorycznych pracownicy „naszego” muzeum oprowadzali nas po swoich ekspozycjach : historycznej, przyrodniczej, , broni palnej oraz historii Ołomuńca. A potem wspólnie odbyliśmy warsztaty „malowania” lnianych toreb – jako przykład zajęć w ich kubach seniorów .  Była to znowu okazja do nauki wielu terminów i zwrotów w języku czeskim i polskim. 

A popołudniu zostaliśmy zaproszeni na koncert czeskiej muzyki barokowej, który odbył się w salach „naszego” muzeum. 

Ostatniego dnia pobytu – podsumowanie pobytu oraz nadanie certyfikatów Uczestnikom mobilności z Polski. W trakcie zajęć o różnorodnej tematyce związanej z kulturą  regionu oraz Czech, uczestnicy spotykali się przedstawicielami kół senioralnych w Czechach , co było okazją do wymiany doświadczeń na temat pracy z seniorami. Z  młodymi pracownikami muzeum, którzy odbywali staże na wyjazdach  stażowych Erasmus, mieliśmy okazję wymieniać doświadczenia z realizacji projektów Erasmusa. Nasza Grupa poszerzyła swoją wiedzę o kulturze, zwyczajach Czechów, pracy Klubów Senioralnych oraz kuchni czeskiej.  Porozumiewaliśmy się z naszymi gospodarzami w trzech językach: angielskim ale również czeskim i polskim  ucząc się nawzajem. I tak zintegrowaliśmy się z naszymi sąsiadami osiągając założone w projekcie cele.

Zdjęcia z pobytu na mobilności: https://photos.app.goo.gl/pMtCgQLEQYsTML8m9

———————————————————————————————————–

Grupa gotowa do wyjazdu na mobilność spotkała się aby omówić przygotowania do wspólnego spędzenia i integracji również z czeskimi seniorami. 

Ustalono plan działania a także zapoznano się z programem pobytu przygotowanym przez partnera czeskiego ” Educare et labora s.c.” z siedzibą w Ostrawie. 

————————————————————————————————————–

KOMISJA REKRUTACYJNA oraz KOORDYNATOR PROJEKTU informują, że wpłynęło żadne odwołanie od wstępnej decyzji o wynikach rekrutacji.

W związku z tym wyniki ogłoszone jako wstępne nie ulegają zmianie

Decyzja Komisji jest ostateczna.

—————————————————————————————————

KOMUNIKAT  Wstępny KOMISJI i REKRUTACYJNEJ przeprowadzającej rekrutację do Czech do  akredytowanego projektu numer 2024-1-PL01-KA121-ADU-000204372, realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Gliwicach.

Po sprawdzeniu i przeanalizowaniu 53 złożonych wniosków Komisja w składzie : 

  • Grażyna Lewkiewicz – pełnomocnik Koordynatora
  • Iwona Kubiak – członek Komisji
  • Ewa Matuszczak  – członek Komisji                                                                                przedstawiła wyniki:     

LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU w wyjeździe do Czech (Ostrawa)      ”Krótkoterminowa mobilność edukacyjne dorosłych słuchaczy „  do akredytowanego projektu numer2024-1-PL01-KA121-ADU-000204372, realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach

   Lp.

Imię i nazwisko

1.       

Zirnsak Krystyna  ( lider grupy)

2.      

Towpik Anna

3.      

Janicki Jerzy

4.      

  Szymkowiak Danuta

5.      

Szymkowiak Henryk

6.      

Gryziecka Elżbieta

7.      

 Gryziecki Andrzej

8.      

 Garbacz Krystyna

9.      

Wieczorek Jadwiga

10.         

Wojtyczka Danuta

LISTA REZERWOWA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU w wyjeździe do Czech (Ostrawa)      ” Krótkoterminowa mobilność edukacyjne dorosłych słuchaczy” do akredytowanego projektu numer 2024-1-PL01-KA121-ADU-000204372, realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach

LP.

Imię i nazwisko

1.

Dudzińska Urszula

2.

Trocka Wanda

3.

Kurowska Bożena

4.

Kasprzyk Marta

Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani do projektu mogą złożyć odwołanie w terminie 2 dni od ogłoszenia powyższych wyników.

Odwołanie należy złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem do Koordynatora projektu lub Komisji Rekrutacyjnej  pełniących dyżur w biurze UTW Gliwice ul. Zwycięstwa 33/16 (domofon), pierwsze piętro w terminie:

– wtorek 18.03.2025 godz. 14.00 – 15.00                                                                                                   Odwołania zostaną rozstrzygnięte do dnia 21.03.2025.

Po rozstrzygnięciu złożonych odwołań lista osób zakwalifikowanych może zostać zaktualizowana.

Ostateczna lista uczestników zostanie potwierdzona 24.03.2025

———————————————————————————————————

Zgodnie z celami akcji, te programy, zajęcia i działania o charakterze niezawodowym powinny dotyczyć rozwoju kompetencji kluczowych, w tym umiejętności podstawowych potrzebnych do samorealizacji i rozwoju osobistego, włączenia społecznego oraz aktywności obywatelskiej, a także zwiększających szanse na samodzielność i zatrudnienie (jeśli dotyczą osób w wieku produkcyjnym), w tym rozwoju umiejętności cyfrowych wymaganych do skutecznego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii niezbędnych we współczesnym świecie. Programy, zajęcia i działania edukacyjne, w których uczestniczą dorosłe osoby uprawnione do wyjazdu edukacyjnego w Akcji 1 mogą mieć charakter uczenia się poza-formalnego, nieformalnego lub formalnego 

Skład Komisji Kwalifikacyjnej wchodzą członkinie UTW:

  • Grażyna Lewkiewicz
  • Iwona Kubiak
  • Ewa Matuszczak

    Dyżury Komisji Kwalifikacyjnej przyjmującej wnioski  będą się odbywały w GODS Studzienna 6 (Perełka), w następujących terminach:

    Wtorek, 11.03.2025 godz. 14.00 – 15.30

    Czwartek 24. 13.03.202 godz. 12.00 – 13.30

    Wstępne wyniki prac Komisji zostaną ogłoszone do dnia 17.03.2025 na stronie internetowej. 

    Formularze dotyczące rekrutacji prosimy pobrać z poniższych linków do wydruku lub będą do pobrania w godzinach dyżurów Komisji. 

Zapraszamy do składania wniosków sugerując chętnym aby  tabelkę zawierający ocenę poziomu „Kompetencji Kluczowych” wypełniać po konsultacji z członkiniami Komisji, które udzielą Państwu niezbędne informacje w tym temacie. 

Koordynatorem Projektu jest kol. Aleksandra Podkańska tel 601 474 669